התקנת שסתום אל חוזר במד מים דירתי                                                               

              

בעקבות הממצאים של תכנית כלבוטק בערוץ 2 המעלים חשש לגביית יתר של תשלומי המים מהצרכנים ע"י תאגידי המים והגשת אמצעי פשוט לפתור את הבעייה.

מסתבר שגם לאחר התכנית חוקי הפיסיקה ממשיכים לפעול והמים שרכשנו מהתאגידים בכסף מלא, גולשים חזרה לתאגיד כתוצאה מהפרשי לחצים הנובעים משימוש מוגבר במים של שכנינו. כל מי שלא מרכיב שסתום אלחוזר במוצא מד המים מסתכן בחיוב יתר בכמות הנרשמת לחובתו. תאגידי המים מסיבותיהם משאירים בינתיים את נטל ההתקנה על כתפי האזרח למרות, או אולי בגלל שהם המרוויחים מאי התקנת שסתום אל-חוזר. בתאריך 31/7/11 התפרסמה כתבה ב-YNET שבו מומלץ לתאגידים להתקין שסתום אל-חזור רק בשעון הראשי של כל הבית. לגבי המונה הדירתי, האזרח אמור לדאוג לעצמו.

למה חשוב להתקין שסתום אל חזור בצמוד למונה מים?  
למים יש נטייה לרדת ממקום גבוה לנמוך הם לא חושבים עלינו כצרכנים המשלמים על כל מעבר של מים במונה. לכן יכול להיות מצב שבו מים שכבר השתמשנו בהם ועברו כבר את המונה פעם אחת יחזרו חזרה דרך המונה וייספרו שוב ושוב. כך למעשה נוצר מצב שאנחנו עלולים לשלם, בגלל מחסור בשסתום אל חזור, על מים שכבר שילמנו עליהם – פעמיים או אפילו יותר!!!  
תפקידו של שסתום אל חזור הוא לוודא כי מים שעברו פעם אחת את המונה לא יחזרו בחזרה, ולא יחייבו אותנו בעבורם מספר פעמים.

מתוך כתבה במגזין המים הישראלי גיליון אוגוסט 2011

צריכת השכן

הבעייה:

כאשר מותקנים שני מדי מים או יותר זה בסמוך לזה, כפי שקורה בחנוכיית מדי המים המותקנת בבניין מגורים, יש ובעת פתיחת ברז ע"י אחד הדיירים, מושפעים מכך מדי המים של השכנים.

הסיבה:

פתיחת הברז גורמת לירידה בלחץ ההפרשי בקו המים, ובכך עלולה לגרום להחזרת מים למקור, דרך מד המים של השכן. סגירת הברז ע"י הדייר מעלה את הלחץ ההפרשי ונוצר הלם מים. הלם מים זה מניע את המים דרך מד המים של השכן קדימה.

מה לא הוגן?

המים הנעים חזרה למקור נמדדים בדיוק שונה מזה שנמדדים המים הנעים לפנים. תופעת צריעת השכן מופיעה בדרגות שונות, מאחר והיא תלויה בגורמים רבים (קוטר וסוג הצנרת, מרחק בין האביזרים, סוג מד המים, מידת ההתיישנות שלו ועוד). בנוסף, מדי המים המקובלים בישראל הם רב זרמיים בקוטר "3/4, ומסוגלים לנוע לפנים ולאחור על פי תנועת המים. בעת מדידת תנועת המים לפנים פועלים מדי המים על פי תקן מחייב. לעומת זאת, התקן אינו מגדיר את רמת הדיוק הנדרשת בעת מדידת זרימת המים לאחור. בשורה התחתונה, ההפרש בין מדידת המים הנעים לפנים ובין מדידת המים הנעים לאחור עלול להיות לרעת הצרכן.

איך מונעים?

מניעת תופעת צריכת השכן הינה אפשרית באמצעות התקנת אל-חוזר בסמוך למד המים. רצוי להתקינו במורד (אחרי מד המים) בכדי למנוע זרימת מים של הצרכן מהדירה בעת החלפת מד המים.

לפניכם 4 תמונות מהתכנית המראות את תגובתו של יפתח פרנקל ראש ענף טכנולוגיות מים במכון התקנים.

       

חברת המפלס מתכבדת להציע את הפתרון האולטימטיבי הטוב ביותר והזול ביותר להתקנת שסתום אלחוזר בכל מד מים דירתי.

כל מד מים דירתי מחובר באמצעות 2 רקורדים לצנרת העירונית ולצנרת הדירתית - מוצא מד המים. כל הנדרש הוא להחליף את הרקורד במוצא המים לרקורד בעל שסתום אל חוזר מובנה. המוצר מיובא מאיטליה ובעל תקן אירופאי, לחץ עבודה 0.05-16 בר. שיעור הספיקה ב-3 בר 55 ליטר לדקה. מיוצר ע"י חברה המובילה בתחום מדי המים באיטליה.

   

מחבר למד מים עם שסתום אלחוזר "3/4

סכימת שסתום אלחוזר

מראה השסתום אל -חזור מכיוון זרימת המים

     
   

     
   

צורת ההתקנה במונה המים - שימו לב לכיוון הזרימה

התקנה ביציאת המים לדירה

מראה השסתום החד-כיווני מאחור

     
   

     

סרטון תהליך התקנת שסתום האלחוזר

המוצר באישור המכון הבריטי לבדיקת אביזרים למי שתייה WRAS . להלן סרטון המציג את דרך פעולת המכון הבריטי

מתוך תכנית כלבוטק

קישורים:

מתוך כתבה בעיתון